The Box (A doboz)
2010.04.06. 18:42
Sok forgatókönyvíróról és rendezőről elmondható, hogy csak egy nagy film volt bennük. Sajnos azt kell hogy mondjam, hogy egyre inkább úgy tűnik, Richard Kelly-re is igaz ez. 2001-ben alkotta meg a mára kultfilmmé vált Donnie Darko-t. Néhány ismerősöm ódákat tud zengeni róla és minden egyes momentumának jelentőséget tulajdonít. A mára 30 éves író-rendező azonban egyszerűen nem képes azóta hasonlóan jó filmet készíteni, a sztárokkal telepakolt Domino és A káosz birodalma nagy bukta volt, de az S. Darko-t sem nevezhetjük első filmje méltó fojtatásnak.
Legújabb sci-fije, a The Box (A doboz) is nagy csalódást okozott számomra. Bár megmaradtak benne egyedi stílusjegyei, nem mondhatnám, hogy végig lekötött a történet.
1976-ban játszódik, egy NASA mérnök (James Mardsen - ő volt Küklopsz az X-menben, a 27 idegen igen riportere, Edward herceg a Bűbájban, vagy az idegbeteg bátyó a Szextúrában) és irodalomtanár felesége (Cameron Diaz) a főszereplők. Egy napon valaki különös "ajándékot hagy a küszöbükön. Az csomag egy beüvegezett nyomógombbal ellátott dobozt rejt. Hamarosan egy hátborzongató külsejű idegen (Frank Langella - ő volt Richard Nixon a Frox\Nixon-ban, de legismertebb szerepe mindenképp Dracula gróf vagy Zorro megformálása volt még a 70-es években) is érkezik hozzájuk, hogy elmagyarázza a furcsa ketyere működési szabályait, mellyel komoly erkölcsi kérdés elé állítja a házaspárt. Ha Arthur és a Norma ugyanis megnyomja a gombot, adómentesen kapnak egymillió dollárt. Ekkor azonban a Földön egy személy, akivel soha nem találkoztak, meghal.
Több helyen úgy éreztem, mintha Richard Kelly csupán összelopkodta volna az összes ötletét. Az X-akták összeesküvés-elméletes világa, a Lost dallamai, az Alkonyzóna misztikussága jutott eszembe itt-ott. Ja, és nézzétek csak ezt és vessétek össze a fenti posztképpel! Ehhez inkább nem fűznék semmit, mert még mindig nagy tisztelője vagyok a D. Darko miatt.
Legyen inkább elég annyi, hogy a pontozásom: 4\10
Az alapsztori nem volt rossz, sőt, de sokkal többet ki lehetett volna hozni belőle. A film közepe kifejezetten untató volt. Azon a részen átcsapott a történet egy ilyen paranormális mesébe, mindenféle érthetetlen, cél nélküli futurisztikus eseményekkel. Na ezért nem rossz film, csak én sokkal többet vártam...
Bemutató: 2010. január 21.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.